Dlaczego na śniadanie jemy byle co? Dlaczego to właśnie owsianka jest zdrowa? Dlaczego owsianka wg kuchni pięciu przemian jest jeszcze lepsza? Jak szybko przygotować zdrową i smaczną owsiankę? O tym wszystkim warto przeczytać szczególnie dziś, w niedzielę, gdy mamy czas na przyrządzenie smacznego i zdrowego śniadania.
Od wczesnego dzieciństwa rodzice i szkoła wpajali mi, że śniadanie jest ważne, że nie powinnam bez niego wychodzić z domu. Super! Mieli rację! Tylko chyba nie do końca wiedzieli, że oprócz tego aby zjeść śniadanie, ważne jest, aby było ono zdrowe i wartościowe.
Bułka z masłem, płatki z mlekiem?
W moim domu, na śniadanie, zazwyczaj jadało się bułkę z masłem i dżemem lub miodem (na szczęście nie było wówczas nutelli), zupę mleczną, serek, jajecznicę, kanapkę z serem lub szynką. W sezonie towarzyszyły temu warzywa: sałata, pomidor i ogórek. Patrząc na to z dzisiejszej perspektywy wiem, że nie do końca był to dobry wybór. Po pierwsze okazuje się, że mleko (i jego przetwory: masło, ser, jogurty), choć istnieje w rekomendowanej piramidzie żywienia, to według wielu pionierów zdrowego odżywiania jest niestrawne, nazywane jest wręcz cichym zabójcą. Dostępne dziś pieczywa wykonane są najczęściej z najmniej wartościowej z mąk, czyli z mąki pszennej, a do tego zawierają polepszacze i konserwanty. Wędliny, nawet te droższe, również zawierają konserwanty i sztuczne dodatki. Zatem najzdrowsze okazują się dżem, miód i warzywa – pod warunkiem, że ze sprawdzonego źródła.
Dlaczego zatem decydujemy się na takie śniadanie dzień w dzień? Bo tak nas nauczono, bo weszło nam to w nawyk, bo tak nam jest szybko i wygodnie, wreszcie nikt nam nie powiedział, że to jest niezdrowe i, że można szybko i łatwo przyrządzić coś innego, co będzie pyszne i zdrowe. Dlatego ja, tu i teraz, chcę namówić Was do jedzenia przepysznej i zdrowej owsianki! Jej smak był dla mnie i dla całej mojej rodziny wspaniałą niespodzianką, zatem gorąco polecam!:)
Pyszna i zdrowa owsianka!
Zainspirowana wykładem na temat kuchni pięciu przemian właśnie odkryłam, że owsianka nie jedno ma imię. Mianowicie można ją przygotować bez mleka, z bakaliami i owocami. Można ją przygotować dzień wcześniej, a rano tylko podgrzać i zjeść pyszne, rozgrzewające i wartościowe śniadanie.
Jakie właściwości ma taka poniższa owsianka? Wszystkich nie sposób opisać w kilku zdaniach. Wszystkie jej składniki mają właściwości zdrowotne, są bogate min. w białka, aminokwasy, szereg witamin, minerałów, makro- i mikroelementów, błonnik. Najważniejsze właściwości składników owsianki to:
- Płatki owsiane ze wszystkich zbóż są najbogatsze w białko i aminokwasy, zawierają substancje antydepresyjne i likwidują zły nastrój. Są źródłem witaminy B6, która poprawia pamięć i koncentrację. Witamina B1 i kwas pantotenowy przeciwdziałają zmęczeniu oraz rozdrażnieniu, zarówno podczas wysiłku fizycznego jak i umysłowego.
- Orzechy nerkowca wspomagają układ kostny, wzmacniają zęby, poprawiają pracę układu krwionośnego i kostnego, zapobiegają miażdżycy
- Pestki słonecznika dostarczają cennych antyoksydantów, wspomagają wzrok, wzmacniają kości, poprawiają cerę
- Pestki dyni dzięki dużej zawartości cynku poprawiają wygląd cery, pomagają w walce z trądzikiem, zapobiegają wypadaniu włosów. Są źródłem lecytyny dlatego poprawiają pamięć. Pomagają walczyć z chorobotwórczymi pasożytami układu pokarmowego. Używane są w leczeniu zaburzeń prostaty.
- Siemię lniane to bogate źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 oraz witaminy E, które min. opóźniają procesy starzenia, działają ochronnie na serce. Wspomaga pracę układu nerwowego, obniża poziom cholesterolu,
- Rodzynki zawierają dużo potasu, który reguluje ciśnienie krwi, błonnika, który oczyszcza organizm,
- Jabłka to m.in. bogate źródło pektyn, które wymiatają z przewodu pokarmowego gnijące resztki innych pokarmów i tym samym oczyszczają z najgorszych toksyn
PRZEPIS NA PRZEPYSZNĄ OWSIANKĘ
Składniki dla 4 osób:
OWSIANKA:
- 2 szklanki wody
- 30 g orzechów nerkowca
- 1 łyżeczka cynamonu
- 30 g rodzynek
- 30 g pestek słonecznika
- 30 g pestek dyni
- 30 g siemienia lnianego
- 1 szklanka płatków owsianych
- Szczypta soli
- Sok z połowy cytryny
- (można zwiększyć ilość wody i płatków owsianych według uznania)
OWOCE (opcjonalne):
- 2-3 jabłka
- 1-2 banan
- Kilka śliwek węgierek, świeżych lub suszonych
- Cynamon
- Trochę wody
Sposób przygotowania:
Zagotuj wodę. Dodaj posiekane orzechy nerkowca (wcześniej namocz je w zimnej wodzie na 30 min. i posiekaj). Dodaj cynamon, rodzynki oraz wszystkie pestki. Zamieszaj. Wsyp płatki owsiane. Zamieszaj i doprowadź do wrzenia. Wsyp sól. Zamieszaj. Dodaj sok z cytryny. Gotuj kilka minut i pozostaw pod przykryciem aby płatki napęczniały.
Owsianka wyśmienicie smakuje z podduszonymi owocami. Pokrojone owoce wrzuć do garnka, dodaj trochę wody (tyle , aby się nie przypaliły, lekko były tą wodą przykryte). Posyp cynamonem. Zamieszaj. Duś około 5-10 minut, aż będą miękkie.
Wskazówka: Jeśli owsianka zrobi się za gęsta możesz dodać niewielką ilość wody. Należy uważać, aby wody nie było zbyt wiele i owsianka nie wyszła zbyt rozwodniona. Owsiankę można podać bez owoców, wówczas warto dodać do niej więcej rodzynek. Niemniej jednak polecam z owocami, wówczas jest wyśmienita.
Smacznego!
Autor: Magda Kasperczak