Dziś w Poznaniu rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej GREENPOWER. To wydarzenie prezentujące szeroką ofertę wiodących producentów i dostawców urządzeń, technologii oraz usług z zakresu odnawialnych źródeł energii, w tym m.in. fotowoltaiki, pomp ciepła czy technik grzewczych.
To wydarzenie kierowane jest do wszystkich tych, którzy w dobie energetycznych wyzwań i cenowych zawirowań poszukują rozwiązań stabilnych cenowo, trwałych i dających perspektywy na dalszy rozwój zgodny z aktualną polityką klimatyczną Europy i Polski
Te targi to okazja nie tylko do zapoznania się z aktualną, światową ofertą w zakresie odnawialnych źródeł energii, ale także okazja do udziału w konferencjach na tematy związane z zieloną energią.
Co wzbudziło moją ciekawość na targach GREENPOWER
Energia wodorowa
Samochód napędzany energią wodorową to już nie przyszłość, tylko teraźniejszość. Na targach zaprezentowano autobusy, które są zasilane taką właśnie energią i jak się okazuje, jeszcze w tym roku będą jeździć po polskich miastach. Flota autobusów zasilanych wodorem, która powstanie w Polsce w tym roku, ma być największą w Europie.
Zdecydowanym atutem energii z wodoru jest szybkość tankowania. Wystarczy kilka minut, aby pojazd był zatankowany i mógł jechać w dalszą drogę.
Ciekawe tylko co stanie się z tymi wszystkimi elektrycznymi samochodami? Ich baterie i mechanizm zasilania nie będą kompatybilne z tymi pochodzącymi z wodoru.
Instalacje do bioutylizacji lotnych związków organicznych
Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z głównych problemów w wielu obszarach miejskich na całym świecie. Spośród ogromnej ilości polutantów emitowanych do atmosfery lotne związki organiczne „LZO” (ang. Volatile Organic Compounds, VOC’s) są jedną z najbardziej niebezpiecznych grup zanieczyszczeń powietrza.
Wymogi środowiskowe nakładają na takie zakłady, które emitują zanieczyszczenia do atmosfery, ograniczenia co do tych emisji. Wówczas z pomocą przychodzą rozwiązania w postaci biologicznej degradacji lotnych związków, które są alternatywą dla wielu fizycznych i fizykochemicznych metod oczyszczania powietrza. Właśnie wykorzystanie metod biologicznego oczyszczania LZO, z wykorzystaniem bioreaktorów z mikroorganizmami jest wiodącym produktem firmy EKOINWENTYKA z Rudy Śląskiej.
Wibeee – kompaktowe urządzenie do pomiarów sieci elektrycznej
Wibeee to system do nadzoru i optymalizacji zużycia energii. Pomaga zmierzyć parametry sieci elektrycznej w każdej instalacji domowej lub przemysłowej i tym samym zaoszczędzić energię. Do tego urządzenia została przygotowana aplikacja, która pokazuje jakie jest zużycie energii w danym momencie, jakie urządzenia pobierają najwięcej energii. Samo urządzenie jest niewielkie, a jego instalacja prosta i niewymagająca.
Panele fotowoltaiczne coraz bardziej wydajne
Panele fotowoltaiczne oferowane dziś są o wiele bardziej wydajne i mają większą moc niż te sprzed kilku lat. Niektóre firmy już dokonują zmian i zmieniają panele, sprzed nie całych 10 lat, na nowsze. Pytanie co z tymi elektrośmieciami?
Zielona transformacja energetyczna, jest wpisywana w strategię każdej firmy, co wpłynie na rozwój OZE
- Do 2040r. nakłady na inwestycje w nowe moce energetyczne trzeba będzie wydać ok. 726mld zł, z czego inwestycje w OZE wyniosą około 440mld zł
- Dodatkowo inwestycje w polskie sieci energetyczne mogą wynieść ok. 500 mld zł
- W Polsce można produkować ok. 8mld m3 biometanu rocznie, co pozwoliłoby pokryć niemal 50% polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Wymaga to wybudowania kilkuset biometanowni
- Banki chętnie kredytują i wspierają inwestycje w zieloną energię, zarówno na potrzeby domowe czy przemysłowe.
Dlaczego warto inwestować w OZE na przykładzie Smart Building Center w Jasinie
Smart Building Center – to inwestycja WPIP zbudowana w 2015 roku jako unikalny na mapie Polski i pierwszy w tej części Europy prototypowy obiekt biurowo-produkcyjny, wyznaczając nowy kierunek w tworzeniu nowoczesnych przestrzeni opartych na zrównoważonym rozwoju. To budynek, który łączy rozwiązania inteligentnego budownictwa i ochrony środowiska, z ideą obiektów zeroenergetycznych i zeroemisyjnych. Jest „zielonym” budynkiem, czyli takim, który pozyskuje energię ze źródeł odnawialnych. Ponadto zapewnia komfortowe i zdrowe warunki pracy i bezpieczeństwo energetyczne na wiele lat.
W budowie Smart Building Center zastosowano gruntową pompę ciepła, powietrzne pompy ciepła, ścianę solarną, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne. W zarządzaniu zużyciem energii wykorzystano BUILDING MANAGEMENT SYSTEM, dzięki któremu w ciągu dwóch lat zoptymalizowano ogrzewanie budynku. W efekcie do ogrzewania w 95% wykorzystuje się energię własną, a jedynie 5% wymaga ogrzewania piecem gazowym.
Co jeszcze można zobaczyć na targach GREENPOWER?
Szeroka oferta dostawców z Chin w obszarze pozyskiwania i magazynowania zielonej energii.
Nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak wiele urządzeń do pozyskiwania i magazynowania energii słonecznej pochodzi na Chin. Okazuje się, że Chiny są jednym z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie i dostarczają wiele paneli do Europy. Oferta producentów z Chin jest szeroka i różnorodna, a z ich konkurencyjnością cenową i nastawieniem na sprzedaż, trudno dyskutować.
Blisko połowa powierzchni targowej przeznaczona była na prezentację oferty producentów z Chin.
Oferta Polskich producentów i dystrybutorów z ofertą w zakresie odnawialnych źródeł energii
Po ilości wystawców oraz ich świetnie przygotowanej ofercie widać, że obszar zielonej energii dopiero zaczyna przeżywać prawdziwy rozkwit. Firmy działające w tym obszarze prezentują coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, a chociażby panele oferowane dziś są o wiele bardziej wydajne i mają większą moc niż te sprzed kilku lat. Nie brakowało wszelkich akcesoriów i instalacji niezbędnych do pełnego montażu sieci energetycznej. Można było zobaczyć nawet urządzenie do czyszczenia paneli fotowoltaicznych.
Podsumowując, rozwój Odnawialnych Źródeł Energii nabiera szybkiego rozpędu
Podsumowując po targach widać, że postęp w zakresie rozwoju OZE jest bardzo szybki i na pewno to część rynku, która będzie się szybko rozwijać. Wszystko dla dobra środowiska i redukcji CO2.
Zastanawia mnie tylko, kiedy będzie ten moment rozwoju technologii do pozyskiwania energii słonecznej czy z pomp ciepła, abym mogła je zastosować w swoim domu bez obaw o ich moc i żywotność.
No i co z tymi wszystkimi elektrośmieciami? Jeden z wystawców powiedział, że ten problem będzie dotyczył naszych dzieci, które na pewno coś wymyślą….