Styl życia

Pewność w niepewności czyli pokonać smutek i nabrać odwagi

Sty 13, 2014 admin

Dziś już 13 styczeń, więc pewnie postanowienia noworoczne zapewne poszły już w niepamięć 🙂 Mimo to chciałabym do tych postanowień nawiązać. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że chciałabym Was zainspirować do większej odwagi w realizacji marzeń i pewności siebie w pokonywaniu trudnych sytuacji.

Tak to już jest, że w pewnym wieku dajemy się wkręcić w wir codziennych obowiązków, które odbierają nam moc. Moc tworzenia, zmieniania świata, realizacji własnych pasji. Bywa też tak, że jesteśmy załamani, czujemy się pokrzywdzeni przez kogoś lub przez los. Wówczas dopada nas rozpacz, smutek, które załamują i odbierają chęć do robienia czegokolwiek. Podczas gdy to jest nasze TU I TERAZ i warto wykorzystać każdą chwilę aby żyć pełnią życia! A jeśli bywa ciężko, to należy się szybko podnieść, bo życie jest piękne!

Zapytacie jak? Mnie osobiście inspirują, a w chwilach trudnych podnoszą na duchu biografie lub poradniki psychologiczne. Jest kilka pozycji, które szczególnie mi pomogły i zainspirowały. To m.in.  „Pewność w niepewności” i „Nie bój się bać” autorstwa Susan Jeffers, które szczególnie Wam polecam!

susan jeffers pewność w niepewności

Moim zdaniem Susan Jeffers jest autorką wyjątkowych książek z zakresu przezwyciężania lęku i kształtowania życia pełnego odwagi i miłości. Dla mnie jej książki są szczególne gdyż pomogły mi opanować stres i rozpacz w trudnej życiowo sytuacji. Nie bez znaczenia jest fakt, że wpadły mi w ręce dokładnie w momencie, w którym tego potrzebowałam. Dziś lektura książek Susan inspiruje mnie do robienia tego co kocham i dodaje odwagi w realizacji marzeń.

Nie sposób w kilku słowach opisać inspiracje płynące z książek Susan Jeffers. Wszystko o czym pisze dodaje sił i pozwala nabrać dystansu do tego co złe?

Niepewność to jedyna pewna rzecz w życiu! Czy chciałbyś znać zakończenie filmu, na który wybierasz się do kina? No pewnie, że nie. Niepewność każdej sceny sprawia,  że film jest ekscytujący. Tak samo warto podejść do swojego życia. Każdy dzień może przynieść wiele niespodziewanych przygód, wiele dobrego, odmienić nasze życie na dobre! Nauczmy się traktować życie jak wielką przygodę!

Nadzieja i oczekiwanie pewnych zdarzeń może przynieść ból i rozczarowanie jeśli się nie wydarzą. Oczekiwania niosą ze sobą rozczarowanie, złość, niecierpliwość, odbierają kreatywność. Główną przyczyną naszych cierpień jest pragnienie, by rzeczy były inne niż są. Dlatego warto zamienić roszczeniowe podejście do życia na ciekawość, czyli powiedzieć sobie ciekawe jak się to potoczy, jak sobie z tym poradzę, czego mnie to nauczy itp. W ten sposób otwieramy się na wiele nowych możliwości, jesteśmy bardziej radośni, spontaniczni i spokojni.

Negatywne wydają nam się te doświadczenia, których roli i znaczenia w naszym rozwoju jeszcze nie rozumiemy. Pewne wydarzenia, na pierwszy rzut oka negatywne, z czasem okazują się mieć pozytywny wpływ na nasze życie np. zwolnienie z pracy może sprawić, że zdecydujemy się na założenie własnej firmy, na co nie odważylibyśmy się gdyby nie zmusiły nas okoliczności. W takiej trudnej sytuacji możemy przyjąć :

– postawę porażki:  jestem beznadziejny, teraz to już nikt nie będzie chciał mnie zatrudnić, nie będę miał z czego żyć

– postawę zwycięstwa: ciekawe czego ta sytuacja ma mnie nauczyć, do czego zmobilizować. Może więcej czasu powinienem poświęcać rodzinie, znaleźć spokojniejszą pracę? Na pewno dam sobie z tą sytuacją radę i przyczyni się ona do mojego rozwoju.

Postawa zwycięska sprawia, że zamiast martwić się, otwieramy się na nowe możliwości, jesteśmy spokojniejsi mimo niepewnej sytuacji. Udowadniamy sami sobie, że nic nie jest w stanie odebrać nam szczęścia i radości.

Prawdziwa wolność jest wówczas gdy potrafimy być szczęśliwi bez względu na to co dzieje się dookoła.  Odcinając się od przywiązań, odzyskujemy wolność. Wypełniając świadomość krzepiącymi myślami, wzmacniamy swoją siłę. Tak naprawdę mamy w sobie ogromną duchową moc radzenia sobie z wszelkimi przeciwnościami. To oznacza, że każdy z nas może poradzić sobie ze wszystkim co życie nam przynosi, wznieść się ponad wszelkie okoliczności i cieszyć każdą, jakże krótką chwilą swojego życia.

Życie, to oprócz doświadczenia, kształtowanie swojej osobowości by być coraz lepszym człowiekiem, to znaczy szczęśliwym, zadowolonym i dzielącym się pozytywną, pełną miłości energią. Książka „Pewność w niepewności” Susan Jeffers to źródło inspirujących ćwiczeń, które z pewnością w tym pomagają. Wiele z nich polega tak naprawdę na rozmowie z samym sobą i zadaniu sobie kluczowych pytań, na które zwykle nie mamy czasu. Moje ulubione to m.in. ćwiczenia zmierzające  do określenia swoich prawdziwych upodobań, tego co sprawia mi największą przyjemność, co kocham robić a zatem wkładam w to swoje serce. Świadomość i realizowanie swoich pasji nadaje życiu sens i cel, co sprawia, że jest warte zachodu. Dzięki temu my jesteśmy szczęśliwi, a co za tym idzie lepsi dla innych i dla świata.

„Gdybym naprawdę liczył się dla świata, co bym robił?” – zatem od tego zacznijmy:)