Różności

O co chodzi z tym zbieraniem nakrętek?

Sty 27, 2014 admin

No właśnie. „Po co oni zbierają te nakrętki? Jak to jest, że za zakrętki ktoś może otrzymać wózek inwalidzki za darmo? To chyba jakaś ściema? No bo właściwie nie słyszałem/am aby ktokolwiek dostał cokolwiek za zakrętki.” Z takimi pytaniami i wątpliwościami pewnie spotkała się część z Was. No to spieszę wyjaśniać co, jak i dlaczego. Bo okazuje się, że oto nakrętki – teoretycznie śmieci – są w stanie pomóc potrzebującym osobom. Dlatego warto, abyśmy wszyscy przyłączyli się do tej, nic nie kosztującej akcji i pomagali!

zakretki

Plastikowe zakrętki naprawdę mogą pomóc !

Plastikowa zakrętka jest bardzo wartościowym tworzywem sztucznym nadającym się do recyklingu. Dlaczego wartościowym? Bo w porównaniu do plastikowej butelki ma większą gęstość, jest cięższa a jednocześnie mała i łatwa w przechowywaniu.  Za kilogram nakrętek, czyli około 600 sztuk, można otrzymać około 60 groszy. Zatem tak, nakrętki przekładają się na pieniądze!

 Jednak dopiero miliony sztuk nakrętek są w stanie przełożyć się na wymierną pomóc!.

Dlatego potrzebne jest zaangażowanie wielu osób po pierwsze w zbieranie nakrętek, po drugie w koordynowanie tych zbiórek na poziomie regionalnym, zarządzanie ich magazynowaniem, zorganizowanie skupu. W tym celu w 2012 roku kilkoro wolontariuszy założyło fundację „Bez tajemnic” zajmującą się programem charytatywno ekologicznym „Zakretki.info – pomagamy nie tylko przyrodzie”. Ich celem jest regularne zbieranie plastikowych nakrętek, z których dochód w 100% przekazywany zostaje na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci.

zakretki info

Jak to działa?

Głównym źródłem informacji zarówno dla zbierających nakrętki, jak i dla poszukujących pomocy jest strona  www.zakretki.info To na niej można znaleźć informacje o regionalnych koordynatorach oraz miejscach zbiórki nakrętek. Niestety po małą ilość nakrętek żaden skupujący nie przyjedzie dlatego tak ważne jest jedno lokalne miejsce, w którym gromadzone są nakrętki, następnie przekazywane do skupu. Dopiero jeśli uda się uzbierać 500kg zakrętek to przyjeżdża po nie firma recyklingowa, która wypłaca środki na konto Fundacji, która zakupuje i przekazuje sprzęt rehabilitacyjny potrzebującym. Osoby chcące uzyskać pomoc również znajdą wszelkie niezbędne informacje i formularz rejestracyjny na w/w stronie.

Jakie nakrętki zbieramy?

Właściwie wszystkie te, które są wytworzone z plastiku. Mogą mieć różne kolory, wielkości i pochodzić od różnego rodzaju produktów. Zatem zbieramy nakrętki  od wody, napojów, soków, mleka, płynów do naczyń, płynów do prania i płukania tkanin, szamponów, płynów do kąpieli, kawy rozpuszczalnej, oleju do smażenia, płynu do szyb itp. itp. Jak widać trochę tego jest J

Przyłączcie się do akcji!

Wystarczy zorganizowanie drobnego miejsca na zakrętki i regularne ich dostarczanie do punktu zbiórki. Dla mnie początkowo to było kłopotliwe jednak po kilku razach wchodzi w nawykJ Można przyłączyć się do zbiórki organizowanej już przez jakiegoś z kolegów w zakładzie pracy. Jeśli nie ma takich można zbiórkę zainicjować samemu! Cel jest szczytny, nie wymaga żadnych nakładów finansowych tylko naszych chęci! Zatem zbierajmy i pomagajmy!