Styl życia

Czy na pewno żarówka energooszczędna jest bardziej ekologiczna niż tradycyjna żarówka żarowa?

31 maja, 2013 admin

swietlowka_energooszczednaŻarówki energooszczędne, tak potocznie mówimy na świetlówki kompaktowe wypełnione toksyczną rtęcią. Rtęcią, która już w niewielkich ilościach potrafi wyrządzić ogromne szkody naszemu zdrowiu i środowisku. Jak to się dzieje, że ta sama Unia Europejska jedną dyrektywą zakazuje handlu termometrami zawierającymi rtęć, a drugą rekomenduje wykorzystanie świetlówek zawierających tenże metal? Poprzez wycofanie tradycyjnych żarówek Europejczycy będą w stanie zmniejszyć  emisję CO2 o około  4‰ (promile!).  W tym samym czasie, promując świetlówki z rtęcią, bez zapewnienia ich właściwego recyklingu, narażamy środowisko i siebie na toksyczną katastrofę.

W 2007 roku Unia Europejska podjęła decyzję o wycofaniu z rynku tradycyjnych żarówek i zastąpieniu ich świetlówkami, potocznie nazywanymi żarówkami energooszczędnymi. Ponoć wycofanie tradycyjnych żarówek to jeden z kroków zmierzających do zmniejszenia emisji CO2 w UE. Idea słuszna, tylko czy faktycznie warto walczyć o zmniejszenie CO2 o 4‰ kosztem zwiększenia w obiegu żarówek z toksyczną rtęcią?

Przyjrzyjmy się żarówkom energooszczędnym.

Co to takiego. To tak naprawdę  świetlówki kompaktowe, które wytwarzają znacznie więcej światła niż tradycyjne żarówki przy tym samym poborze mocy. Pracują i świecą dłużej niż tradycyjna żarówka, zakładając w miarę rzadkie ich włączanie i wyłączanie. To zalety. Jednak jednocześnie świecąc wytwarzają promieniowanie ultrafioletowe, negatywnie wpływające na skórę i wzrok. Choć w niewielkiej ilości to zawierają toksyczne opary rtęci, co oznacza, że wymagają recyklingu, nie wolno ich wyrzucać na śmieci!!! Jeśli wyrzucimy je na śmieci to, z pewnością, pod wpływem ciężaru innych odpadów, szklana cześć tej żarówki ulegnie pęknięciu. Tym samym zawarta w niej toksyczna rtęć w postaci oparów i cieczy dostanie się do gleby i powietrza. Jeśli taka żarówka stłucze się w naszym domu to opary rtęci dostaną się bezpośrednio do naszych organizmów przez układ oddechowy.

Czym grozi rtęć?

Toksyczność rtęci polega na łączeniu się z białkami żywych organizmów co zakłóca zachodzące w organizmach procesy biochemiczne, niszczy komórki. Najbardziej szkodliwe dla człowieka są organiczne związki metylortęciowe, powstające w wodzie i glebie po dostaniu się do nich rtęci. Metylortęć kumuluje się w rybach i innych organizmach morskich i to wraz z nimi dostaje się jej najwięcej do organizmu człowieka. My możemy również być narażeni na bezpośrednie wchłonięcie rtęci jeśli w naszym otoczeniu dojdzie do pęknięcia żarówki zawierającej rtęć. Najgorsze jest to, że rtęć nie jest w żaden sposób wydalana, tylko latami kumuluje się w naszych organizmach. To może doprowadzać do szeregu chorób takich jak: zaburzenia psychiczne, choroby nerek,  bóle głowy, kończyn, osłabienie, zapalenie płuc, niewydolność oddechowa, zapalenie płuc, zapalenie jelit, niewydolność krążenia,

Co zrobić gdy stłucze się żarówka energooszczędna?

Do sprzątania stłuczonej żarówki energooszczędnej nie wolno używać odkurzacza, by rtęć nie rozprzestrzeniła się w pomieszczeniu. Należy założyć gumowe rękawice i ostrożnie sprzątnąć stłuczone kawałki żarówki. Drobinki szkła i resztki luminoforu trzeba zebrać wilgotnym ręcznikiem papierowym, a następnie dobrze przewietrzyć pomieszczenie. Wszystkie odpady oraz rękawiczki należy wrzucić do plastikowego worka, zakleić go szczelnie taśmą i zanieść do punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych.

Ile kosztuje żarówka energooszczędna?

Muszę przyznać , że boję się świetlówek kompaktowych. Mam nadzieję, że w moim domu nigdy nie pęknie i zawarta w niej rtęć bezpośrednio nie zaszkodzi domownikom. Przede wszystkim mam jednak nadzieję, że do obrotu powrócą tradycyjne żarówki żarowe. W międzyczasie zachęcam do obejrzenia filmu „Bulb Fiction”, który poszerza wiedzę na temat wpływu żarówek na środowisko a przy okazji obnaża styl pracy w komisjach Parlamentu Europejskiego. Ukazuje ignorancję pracowników greenpeace, a przede wszystkim ostrzega przed bezpośrednim kontaktem z uszkodzoną żarówką energooszczędną!

httpv://www.youtube.com/watch?v=SsbaZSmBgNY